Soğulcan Gübresi Üretimi

bibetik

Administrator
Yönetici
#1
Solucan Gübresi Üretimi
Terimsel açıklamaya göre solucan gübresi; sebze ve gıda atıklarının solucan sindirim sisteminden geçirilmesi ile elde edilen organik gübre olarak açıklanmaktadır. Oldukça yararlı olduğu bilinmekte ve son dönemde ülkemizde üretimine olan ilgi artarak devam etmektedir. Ülkemizde yeni bir uygulama olarak algılansa da Amerika’da 50 yıldan fazla bir zamanda üretimi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra son 10 yıldır Avrupa genelinde üretilmektedir.
Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?
Solucan gübresi faydaları oldukça fazla olan organik bir gübredir. Meyve sebze başta olmak üzere pek çok bitki türünün yetiştirilmesinde kullanılmaktadır. Organik olması nedeni ile son derece sağlıklıdır. Peyzaj alanında üretim yapanlar da solucan gübresini yoğun olarak talep etmektedir. Toprak yapısını düzenleme ve yüksek su tutma özelliği olması nedeniyle bu alanda da rağbet görmektedir. Solucan gübresi toprağı besler ve hem toprağa iyi gelir hem de üretime iyi gelir.
Solucan Gübresi Üreterek Para Kazanmak
Solucan gübresi üretimi yaparak iyi bir gelir elde etmek son birkaç yıldır ülkemizde son derece mümkündür. Çünkü artık kimyasal gübre kullanılarak hem toprak yapısı bozulmuş hem de üretimden ve mamulden verim alınamamıştır. Hal böyle olunca organik üretim ve organik ürünler ön plana çıkmıştır. Ayrıca toprağın yapısı dikkate alındığında solucan gübresi çok daha fazla önem kazanmıştır.


Kaynak: https://ebayi.co/yeni-is-fikirleri-solucan-gubresi-uretimi-yapmak/